Obciążenie dodające lekkości
Myśląc o treningu z obciążeniem, często przywoływany jest obraz umięśnionego mężczyzny rzeźbiącego swoje ciało. Jednak należy mieć na względzie fakt, że takie ćwiczenia są również świetną alternatywą dla kobiet. Poza modelowaniem sylwetki, pomagają też w utracie zbędnych kilogramów oraz poprawieniu kondycji.
Obciążenie jako synonim relaksu
Ciężary i wszystko co z nimi związane, już dawno powinny przestać kojarzyć się tylko z wymagającymi treningami. Obciążenie z powodzeniem może być dobierane według indywidualnych kryteriów. Trening powinien być przede wszystkim przyjemnością. Ćwiczenia z obciążeniem świetnie wpływają na redukcję stresu. Pozwalają się zresetować, odciągnąć myśli od codziennych zmartwień oraz dodać motywacji do działania. Obciążenie nie wpływa na rozbudowanie tylko jednej części ciała. Świetnie sprawdza się przy modelowaniu płaskiego brzucha oraz wzmacnianiu pośladków. Dodatkowo, treningi z obciążeniem świetnie wpływają na zwiększenie wytrzymałości i własnej kondycji. Determinują działania, poprawiają systematyczność oraz dążenie do wyznaczanych celów.
Obciążenia żeliwne
Jest to wygodne rozwiązanie, które zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż obciążenia zrobione z innych materiałów. Niepodważalną zaletą jest też fakt, że poza ćwiczeniami na siłowni, z powodzeniem można wykorzystywać je też w domu. Ich rozmiar nie wpływa to na mniejszą wytrzymałość. Wręcz przeciwnie, obciążenie żeliwne jest stworzone z materiału bardzo trwałego, który nie sprawia trudności w użytkowaniu. Obciążenie to pozwala stopniowo wyczuć ciężar i etapowo go zwiększać. Świetnie sprawdza się na sztandze. Doświadczeni fani ciężkich treningów doceniają ich funkcjonalność i komfort w użytkowaniu. Jest to wysoce poręczne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących fanów sportu.
Obciążenia bitumiczne
Skład ich jest nieco bardziej skomplikowany niż tradycyjnych obciążeń. Może zawierać m.in.:
– kruszywo
– wypełniacze
– lepiszcze
Całość zabezpieczana jest tworzywem sztucznym, które tworzy powłokę ochronną. W przeciwieństwie do materiałów żeliwnych, obciążenia te charakteryzują się większą wagą oraz rozmiarem. Różni je również gęstość, która w tym przypadku jest mniejsza. Wpływa to na większy komfort użytkowania w przypadku osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z obciążeniem. Mogą stanowić też bezpieczniejsze rozwiązanie. Specjalna warstwa amortyzująca sprawia, że redukowane jest niebezpieczeństwo powstawania ciężkich urazów cielesnych lub zniszczeń w podłożu.